Acemi Motorcular için Başlangıç Tavsiyeleri | MotosikletBul.Com


07-01-2019
32004 Görüntülenme

Acemi Motorcular için Başlangıç Tavsiyeleri

Motosiklet kullanmaya yeni başlayanlar, acemi motorcular için başlangıç tavsiyesi vermeye çalışacağız. Malesef ki özellikle ülkemizde motosiklet kulla


Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımızda motosiklet sürmeye yeni başlayan yada başlayacak olan arkadaşlar için tavsiyede bulunmaya çalışacağız. Bu arada yazımı profesyonel bir motosiklet sürücüsü ya da eğitmen olarak yazmıyorum. Yanlızca sizden biraz daha motosiklet kullanmış ve tecrübesi daha fazla olan biri olarak görebilirsiniz. Motosiklet sürmeye yeni başlayacak olanların öncelikle iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Herşey yeni öğrenileceği için yanlış bir hareket yada alışkanlık sizin ömür boyu peşinizi bırakmayabilir.

İlk olarak ister motosiklet sürmeye yeni başlayacak olun isterseniz de arkadasınızın motosikleti üzerinde fotoğraf çektirmek isteyin öncelikle motora nasıl binilir onu öğrenmeniz gerekmektedir. Motosiklete ata biner gibi soldan sağa binilmesi gerekir. Yani motorun sol tarafından sol elinizle gidonu tutup binebilirsiniz.Bunu yaptıktan sonraki ilk işiniz ise daha harekete başlamadan önce ayaklarınızı yere sağlam bastıktan sonra motoru sağ sol yaparak motor ağırlığını ölçün. Bunun faydası hem stresinizi atmak hem de hareket ettikten sonra ışıklarda yada bir yerde durmanız gerektiğinde duruma biraz daha aşina olmak.

Bunları kontrol ettikten sonra marş düğmesine basmadan önce eğer motor vitesli ise boşa alın ve çok uzun sürmeyecek şekilde marş düğmesi ile çalıştırın.Bu arada bu konu ile ilgili kötü bir tecrübemiz olduğundan dolayı özellikle vitesin boşta olması kısmına değindim.

İlk motorum olacak 125 cc'mi 250 cc'mi diye bir sürü soru soruldu cevaplar verildi. Ama bence ilk motorunuzu alırken bu sorunun cevabının hiç bir önemi yok. Nasıl mı ? Motosiklette ani yapılan herhangi bir hareketin her zaman tehlike riski vardır. Yani demek istediğim istediğin ccde motosiklet alın ani şekilde gaz verdiğinizde ya da debriyajdan ani şekilde elinizi çektiğinizde cc'nin çokta bir önemi kalmıyor. Bu yüzden ani hareketler yapmamaya dikkat edin.

Son olarak sizlere verebileceğim en büyük iki tavsiyem vardır. Bunlar bizzat yaşayarak öğrendiğim tecrübelerdir.

1- EKİPMANSIZ YOLA ÇIKMAYIN.

Yok efendim gideceğim yer çok yakın, yok efendim bu kadar yol için değermi o kadar giyinmeye demeyin. ne zaman ne olacağı belli olmaz. Çünkü burası TÜRKİYE..

2- KESİNLİKLE HIZINIZI DİĞER ARAÇLARA GÖRE AYARLAMAK İÇİN UĞRAŞMAYIN.

Yani araçlar sizi sıkıştırdı diye heyecana kapılıp dahada hızlanıp kontrolünüzü kaybetmenize gerek yok. Arkadan vuracak kadar kafayı yememişler ise merak etmeyin onlar sizi geçecek bir yol bulurlar.

MotosikletBul Soru Cevap formumuzdan merak ettiğiniz yada aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz. Herkese kazasız seneler diliyorum.


Haber ve İlanlara Abone Olun

Motosiklet Haberleri ve ikinci el, sıfır motosiklet ilanlarından haberdar olmak için mail adresinizi yazınız ?

Instagramda Takip Edin
Instagramda Takip Et
Motosiklet İlanı Verin

İkinci el veya sıfır Motosiklet ihtiyacınız mı var ?
Ya da motosikletinizi satmak mı istiyorsunuz ?
Hemen ücretsiz ilanınızı verin..

Son Eklenen Haberler

Motosiklet üzerinde kız arkadaşını kucağına alıp, tek teker giden sürücü kamerada

Ducati Panigale V2 959 Geliyor

John McGuinness, Norton İle North West 200'de Yarışacak!

Triumph Elektrlikli Motor Çalışmalarına Başladı!